Inteligentný vs. klasický zámok: Ktorý je lepší?

Inteligentný vs. klasický zámok: Ktorý je lepší?

Novinky

Inteligentný vs. klasický zámok: Ktorý je lepší?

Kvalitný zámok je pre zabezpečenie nášho domova nevyhnutný. Väčšina z nás aj v tejto digitálnej dobe zostáva verná klasickým zámkom, no odkedy sa na trhu objavili inteligentné elektronické zámky, prebieha neustála debata – ktorý z nich je lepší? Odpoveď na túto otázku nie je až tak jednoznačná, keďže každý z nás má iné preferencie a potreby a najmä oba druhy zámku majú svoje výhody aj nevýhody. Na ne si teraz spoločne posvietime.

 

Rozdiel medzi klasickým a inteligentným zámkom

Predtým, než tieto 2 druhy zámkov začneme navzájom porovnávať, je nutné, aby sme si objasnili, čo vlastne máme na mysli.

Pokiaľ hovoríme o klasických zámkoch, tak tým myslíme tradičné zámky na kľúč, ktoré pravdepodobne máte na dverách aj vy.

Inteligentné zámky sú elektronické zámky, ktoré sa namiesto klasického kľúča otvárajú inteligentnými zariadeniami (napr. smartfón alebo tablet), PIN klávesnicou, odtlačkami prstov alebo diaľkovým ovládaním. Často pracujú vďaka pripojeniu na Wifi či Bluetooth.

 

Miera bezpečnosti

V porovnávaní začneme rovno tým najdôležitejším kritériom pre výber zámku – ich mierou bezpečnosti.

Nevýhodou inteligentných zámkov je, že čokoľvek, čo je pripojené na internet, môže byť aj „hacknuté“ – pokiaľ je teda lupič, ktorý si vyhliadne váš dom, práve zručný v tejto oblasti, je tu riziko, že bude schopný zámok otvoriť. Práve toto je dôvod, prečo má toľko ľudí voči elektronickým zámkom stále nedôveru.

Pokiaľ si však myslíte, že jednoznačnú odpoveď na našu otázku ohľadom bezpečnosti už máte – ste na omyle. Podobne ako elektronické zámky, aj klasické zámky môžu byť otvorené v priebehu niekoľkých sekúnd, pokiaľ je lupič dostatočne zručný, iba technika je iná. Preto z tohto hľadiska je rovnaké riziko u oboch typov zámku – záleží iba od toho, či je konkrétny lupič zručný skôr v IT alebo manuálnom otváraní zámkov.

Oba typy zámkov sa teda celkom vyrovnajú, mali by ste si však dať záležať na kvalite – investovať do čo najkvalitnejších zámkov a samozrejme aj do ďalších bezpečnostných produktov (kvalitných bezpečnostných dverí, kamier apod.), keďže vaša bezpečnosť nezávisí iba od jednej veci, ale všetkých bezpečnostných opatrení dokopy.

 

Miera pohodlia

Pokiaľ hovoríme o pohodlí, v tejto kategórii jednoznačne vyhrávajú inteligentné zámky. Obrovskou výhodou je možnosť niekomu na diaľku prideliť prístup do vášho bytu (napr. príbuzným alebo deťom, ak nemajú kľúče) prostredníctvom mobilnej aplikácie – veď predsa mobil v dnešnej dobe so sebou nosí každý. Tento spôsob odomykania bytu či domu je oveľa bezpečnejší, ako schovávanie kľúčov do rôznych skrýš (napríklad pod rohožku, čo je všeobecne obľúbeným miestom), ktoré môže lupič nájsť a vniknúť k vám domov.

Ďalšou výhodou je, že pokiaľ si doma náhodou vy samy zabudnete kľúč alebo sa vymknete, máte problém – no ak má niekto iný prístup k vášmu bytu prostredníctvom inteligentného zámku, ľahko vám dvere na diaľku otvorí.

Aby sme inteligentné zámky zasa neprechválili, majú v tomto aj nevýhodu – ak totiž má váš telefón slabú batériu, nemáte prístup k internetu či máte problém s Bluetooth, môže sa stať, že zámok sa vám nepodarí otvoriť – a práve to sa klasickému zámku nikdy stať nemôže.

Cena

Pokiaľ hovoríme o cene, ktorá je často rozhodujúcim faktorom, tak za pohodlné funkcie inteligentného zámku si, ako už sa predpokladáte, priplatíte. Ak vám teda na pohodlí až tak nezáleží a chcete sa zmestiť do vášho rozpočtu, investícia do klasického bezpečnostného zámku bude voľba pre vás.

 

Zhrnutie

Inteligentný zámok alebo radšej klasický? To, ktorý je pre vás ten pravý, záleží celkom iba na vás a vašich individuálnych potrebách a preferenciách. Ak vám záleží na pohodlí a využili by ste mnohé funkcie, ktoré inteligentný zámok ponúka, výber je pre vás jasný. Naopak, pokiaľ vám na klasickom zámku, na aký ste zvyknutí, vôbec nič nechýba a radšej si zvolíte lacnejšiu alternatívu, stavte na klasický zámok. Či už si vyberiete jeden alebo druhý, na miere vašej bezpečnosti sa to neodrazí za predpokladu, že ste tiež vlastníkom kvalitných bezpečnostných dverí.

Ak sa stále neviete rozhodnúť, obráťte sa na LOCK Service – radi vám poradíme s výberom a naživo vám oba typy zámkov predvedieme v jednej z našich predajní.