Bezpečnostné dverové kovania

Bezpečnostné dverové kovania

Zabezpečovanie

Bezpečnostné dverové kovania

Dverové kovania sú neodmysliteľnou súčasťou dverí. Možno sa nazdávate, že slúžia čisto iba na otváranie a zatváranie, no ich najdôležitejšou funkciou je práve bezpečnostná. V tomto článku sa dozviete, aké typy dverových kovaní poznáme a ako si správne vybrať tie bezpečnostné.

Typy kovania

Vo všeobecnosti poznáme 4 druhy dverového kovania, ktoré sú nasledujúce:

Interiérové kovanie: Pri ich výbere je potrebné zobrať do úvahy, ako často sa dvere používajú, teda koľkokrát za deň sa tieto dvere otvárajú a zatvárajú. Na dverách od domu či bytu potrebujete celkom inú kvalitu kovania, ako potrebujete na dverách od kancelárie či hotelu.

Exteriérové kovanie: Používa sa v exteriéri (napríklad na vstupných bránkach) a dôraz sa kladie najmä na výber kvalitného materiálu, ktorý je odolný voči rôznym poveternostným podmienkam.

Bezpečnostné kovanie: Používa sa najmä na vchodových dverách, no v prípade potreby sa dá použiť aj v interiéri – to závisí od individuálnych potrieb každého. Teda je dôležité spomenúť, že práve bezpečnostné dvere sú vyžadované poisťovňami.

Protipožiarne kovanie: Takéto kovanie musí byť v súlade so všetkými normami a požiadavkami a najčastejšie sa používajú spolu s bezpečnostnými zámkami.

Hlavné funkcie bezpečnostného kovania

Možno sa pýtate, ako sa bezpečnostné kovanie líši od kovania klasického? Bezpečnostné kovanie má na rozdiel od klasického kovania jednu – a tú najdôležitejšiu – funkciu navyše, pozrime sa však pre úplnosť na všetky.

Praktická funkcia: Kovanie slúži najmä na otváranie a zatváranie dverí, ale aj na ich priťahovanie. Túto funkciu perfektne zvládne akékoľvek kovanie.

Bezpečnostná funkcia: Táto funkcia sa týka iba bezpečnostných kovaní. Bezpečnostné kovanie chráni zámok a vložku pred odtrhnutím či vylomením a tvorí spolu s bezpečnostnými dverami jeden celok.

Estetická funkcia: Pri výbere kovania je potrebné tiež zobrať do úvahy to, aby esteticky dopĺňalo vaše dvere. Vybrať si môžete z rôznych povrchových úprav (matné alebo lesklé prevedenie) a materiálov (hliník, oceľ, nerez a iné).

Bezpečnostné triedy dverového kovania

Bezpečnostné kovania sú dostupné v 2., 3. a 4. bezpečnostnej triede. Vaše kovanie by malo byť minimálne v takej bezpečnostnej triede, ako sú vaše dvere – no pokiaľ si vyberiete vyššiu triedu, lepšie pre vás.  Tu je vhodné spomenúť, že pri kovaniach v 3. a 4. bezpečnostnej triede sú kovania pevne prichytávané priamo do oceľovej konštrukcie dverí, čo výrazne zvyšuje ich bezpečnosť.

Výber typu bezpečnostného kovania

Následne je dôležité vybrať si medzi otvoreným a prekrytým kovaním. Pri otvorenom kovaní je potrebné, aby bola zároveň použitá bezpečnostná vložka odolná voči odvŕtaniu. Pokiaľ však zvolíte kovanie s prekrytím, vaša vložka bude úplne chránená voči akémukoľvek náradiu.

Spôsob ovládania

Pri výbere bezpečnostného kovania je dobré sa zamyslieť nad tým, ako chcete svoje dvere ovládať – či potrebujete mať kľučku z oboch strán, alebo vám z vonkajšej strany postačí madlo či guľa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bezpečnostné kovania v LOCK Service

Chcete si kúpiť bezpečnostné kovanie, obzrieť si ho alebo si nechať poradiť? Ozvite sa alebo navštívte niektorú z predajní LOCK Service, kde si môžete vybrať z našej širokej ponuky certifikovaných bezpečnostných kovaní tej najlepšej kvality.